Energetika
i
energetska efikasnost
Energetika
Energetika
Projekti koji treba da imaju prioritet u prvoj fazi razvoja primene obnovljivih izvora energija, naročito uzimajući u obzir aktuelnu ekonomsku krizu i političku nestabilnost u regionu vezani su za korišćenje sopstvenih potencijala, domaće proizvodnje i tehnoloških inovacija kojima raspolažemo – korišćenja potencijala poljoprivredne i šumske biomase za proizvodnju toplotne energije (u domaćinstvima, sistemima daljinskog grejanja i industriji) i kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije. Na ovaj način se uspostavlja vrednosna piramida – profitni lanac – koji je u najvećoj meri oslonjen na unutrašnje potencijale. Prikupljanjem otpadne biomase (ostataka ratarske proizvodnje i šumskog otpada) gazdinstva bi ostvarila dodatni profit, uspostavila bi se preduzeća koja bi zaposlila radnu snagu i angažovala mehanizaciju za baliranje slame, čišćenje šuma i obala i eksploataciju šuma.
Bio masa
Domaći proizvođači peći i kotlova bi povećali svoju proizvodnju, investirali u nove mašine i alate, a može se očekivati i investiranje stranih proizvođača u proizvodnju u Srbiji. Na izgradnji novih fabrika i toplana bila bi angažovana domaća građevinska, mašinska i elektro operativa, a kako rukovanje ovakvim pogonima zahteva više zaposlenih nego kod gasnih i mazutnih kotlova, sačuvala bi se radna mesta u postojećim JP za proizvodnju i distribuciju toplotne energije i otvorila nova. Krajnji epilog bi bio da bi ova preduzeća bila profitabilnija zbog korišćenja jeftinijeg, domaćeg energenta u odnosu na uvozni gas i mazut, a da bi građani imali jeftinije i čistije grejanje i toplu potrošnu vodu. Cirkularna ekonomija u kojoj se podrazumeva da najveći deo tokova novca završava u okviru lokalne zajednice ili regije uz smanjenje uvozne zavisnosti i pozitivan uticaj na životnu sredinu na ovaj način bi došla do punog izražaja.
Šta je neophodno da bi se pokrenuo investicioni ciklus od preko 300 miliona evra u periodu od 5-8 godina i uposlilo preko 10.000 ljudi i ostvario direktni profit u vrednosnom lancu od preko 100 miliona evra godišnja?
Pre svega jasna odluka i posvećenost države, koordinisan rad između nadležnih ministarstava izrada lokalnih energetskih planova i projekata koji bi bili spremni za finansiranje i aktivno učešće države, autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave u partnerstvu i podsticajnim merama. Odlučnost, odgovornost i posvećenost projektima korišćenja biomase sigurno bi doveli do pokretanja ovog segmenta energetike koji bi bio zamajac i za druge slične projekte. Iskreno opredeljenje države za korišćenje OIE i sprovođenje u život obaveza preuzetih međunarodnim ugovorima, usvajanje funkcionalnih zakona i pratećih propisa, trajno obrazovanje celokupnoga stanovništva te ostvarenje podsticajnog privrednog okruženja su preduslovi za uspeh svih zemalja Evrope u ostvarenju zajedničkog cilja očuvanja životne sredine i unapređenja nacionalnih privreda kroz korišćenje obnovljivih izvora energije.